Jeden pług – wiele zastosowań. Jak go wybrać?

Published on

Jeden pług – wiele zastosowań. Jak go wybrać?

Wraz z niedawnym odejściem lata i częstszymi zachmurzeniami i opadami, nieuchronnie wielkimi krokami zbliża się pora roku, kiedy na ulicach pojawią się pługi, a „zima znów zaskoczy kierowców”. Jednakże pług ma także wiele innych zastosowań, nie jedynie śnieg i o nich mam zamiar powiedzieć.

Wśród maszyn budowlanych pługi charakteryzują się solidną konstrukcją, która jest doskonale przystosowana do obciążeń, jakim maszyna musi stawić czoło nie tylko w sezonie zimowym, ale przez cały rok. Wybór odpowiedniego pługa zależy m.in. od dopasowania pługa do masy i konstrukcji jego nośnika. Zastosowanie odpowiedniej grubości gumowych lemieszy sprawia, że pług jest w stanie skuteczniej odgarnąć na bok nawet większe ilości zamarzniętego śniegu. W ciągu lata można skorzystać z możliwości wymiany lemiesza gumowego na stalowy, co pozwala na zastosowanie pługu do usuwania gruntu, spychania, przygotowanie podłoża do wyłożenia kostki brukowej, usuwania warstwy ziemi i wiele innych.

Wykorzystywanie pługów innego rodzaju niż tych specyfikowanych stricte pod maszyny budowlane, może skutkować ich szybszym uszkodzeniem. Warto pamiętać o tym, że wykonywanie pracy pługiem pod nieprawidłowym kątem konstrukcyjnym na poważne uszkodzenia naraża również jego nośnik. Istotny jest też fakt, że gwarancja maszyn budowlanych nie obejmuje sytuacji, w której uszkodzenie było przy użyciu osprzętu, który nie jest przeznaczony do współpracy z nimi. Złudzeniem jest to, że zastosowanie pługów dedykowanych przykładowo samochodom, może być oszczędnością przy ich podłączeniu do maszyn budowlanych.

Najbardziej profesjonalne pługi do ładowarek charakteryzują się bardzo masywną płytą adaptacyjną i zabudowaną częścią, w której umieszczony jest siłownik sterujący. Cała konstrukcja pługu powinna być w całości wykonana z trudno ścieralnej stali. Znaczenie też ma możliwość zamiennego używania lemiesza stalowego tak, żeby pług mógł być wykorzystywany jako osprzęt odpowiedni do robót ziemnych.

Comment on this post